خاطرات و ماجراهای سفر سناتور امریکایی به ایران

“جیم داباکیس” سناتور ایالت یوتا آمریکا، به ایران سفر کرده است. این سناتور دموکرات آمریکایی پس از بازگشت از سفر به ایران در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ” کی یو تی وی ” شهر سالت لیک سیتی آمریکا ، خبر سفر خود را منتشر کرده است. این سفر به دعوت یک دانشگاه ایرانی انجام شده و جنبه سیاسی نداشته است.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز مشاهده کنید : هتلی لوکس در نیویورک با قدمت ۱۳۵ سال

او گفته است : “مردم ایران عاشق آمریکایی ها هستند. در خیابان های همه شهرهایی که از آنها بازدید کردیم مردم به دنبال ما می آمدند با ما صحبت می کردند و ما را به خانه هایشان دعوت می کردند.

او گفته است : مردم ایران آماده عادی سازی روابط با آمریکا هستند حتی اگر دولت شان این آمادگی را نداشته باشد.

به گفته این سناتور ایالتی آمریکا : هدف این سفر خدمت به مردم ایالت یوتا و همه مردم آمریکا با پیدا کردن راهی برای برقراری صلح میان کسانی که چندان با هم صحبت نمی‌کنند؛ بوده است.

این سناتور گفته است از سوی یک گروه دانشگاهی ایرانی این دعوت از او انجام شده و او فورا این دعوت را اجابت کرده است چون به گفته این سناتور:” اگر در دنیای امروز یک سوء تفاهم باشد، آن مشکل بین دنیای اسلام و ایالات متحده آمریکا است.”

شکاف و جدایی که به گفته این سناتور آمریکایی حتی می تواند بدتر و شدید تر شود. او گفته است در جریان این سفر چیزهای جالبی به چشم دیده از جمله وجود لباس های زیر برند معروف ” ویکتوریا سکرت ” تا علاقه برخی از مردم ایران به مسیحیت.

واکنش ها در ایران

اعلام خبر سفر این نماینده کنگره ایالتی آمریکا به ایران واکنش هایی در داخل ایران به همراه داشته است.

علاالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دربره این سفر اظهار بی اطلاعی کرده و گفته است هیچ دیداری بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی و این سناتور آمریکایی صورت نگرفته است.

جواد کریمی قدوسی نماینده اصولگرای عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز وزیر اطلاعات را تهدید به سوال درباره سفر این سناتور ایالتی آمریکا کرده است.

داباکیس در سال ۲۰۱۲ به کنگره ایالتی یوتا راه یافته است. او پیشتر رییس کمیسیون حزب دموکرات در ایالت یوتا بوده است. این سناتور همجنسگرای آمریکایی از فعالان حقوق همجنسگرایان بوده و خود در سال ۲۰۱۳ با شریک زندگی خود ازدواج کرده است. این مساله می تواند حساسیت های داخلی را در ایران درباره این سفر بیشتر کند. هنوز جزییات بیشتری از زمان سفر این سناتور و نیز نهاد دانشگاهی دعوت کننده از او منتشر نشده است و تنها به گفته این سناتور، این سفر در ماه می سال جاری و در قالب یک هیات ۱۲ نفره انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search