تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه

بدون شک دیدن مناظر بسیار زیبا و مناطق شگفت انگیز در ایران از هر نوعش دور از انتظار نیست. از جنگل‌های انبوه شمال گرفته تا سواحل بسیار زیبا و نیلگون خلیج فارس. تنگه چاهکوه نیز یکی از شگفتی‌های ایران است که در جزیره بسیار زیبای قشم واقع شده است و به نحوی زیبایی بی‌حد و حصر خود را به رخ گردشگران میکشد. تنگه چاه کوه به دلیل شکل عجیب و غریبی که به خود گرفته است نه تنها گردشگران ایرانی را مجذوب خود کرده، بلکه اهالی سایر کشورها نیز برای دیدن آن به جزیره قشم سفر میکنند. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر این تنگه بپردازیم.

تنگه چاهکوه

این تنگه منحصربفرد حاصل میلیون‌ها سال فعالیت رخدادهای طبیعی است و زمانی که به نظاره آن می‌نشینید، گویی از زمین به وارد سیاره دیگری شده‌اید. همانطور که گفته شد تنگه چاهکوه در جنوب ایران و به طور دقیق‌تر در جزیره قشم، در میان آب‌های نیلگون خلیج فارس واقع شده است و به عنوان یکی از عجایب هفت گانه این جزیره به حساب میآید. عمق چاه کوه به ۱۰۰ متر میرسد و دیواره‌های آن تا حدی غیر معمولی و عجیب است که میتواند شما را وادار کند تا ساعت‌ها به دیدنش گوشه‌ای بنشینید.

به این مکان دره مقدس چاه کوه نیز میگویند که دلیل آن به سال‌های بسیار دور بازمیگردد. در گذشته، این تنگه مکانی بسیار مناسب برای ذخیره و نگهداری آب بوده است و از آنجا که آب از ارزش بالایی برخوردار بوده، اهالی بومی این منطقه ارادت خاصی به این مکان داشته و آن را مقدس می‌دانستند.

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه کجاست؟

این تنگه در میانه ژئوپارک قشم قرار گرفته است که یک تنه اعتبار آن را دوچندان کرده است. زمانی که پای خود را درون این تنگه گذاشتید، صخره‌های بلند، بسیار زیبا و غول آسایی را خواهید دید که از دو طرف شما را احاطه کرده‌اند. هرچه جلوتر میروید، دیوارهای طرفین نزدیک‌تر شده و تا حد ممکن تلاش میکنند تا مانع عبور شما شوند. این روند تا زمانی ادامه خواهد داشت که مجبور میشوید برای عبور به پهلو حرکت کنید. با تمام این تفاسیر ارزش دیدن مناظر زیبای این تنگه چاهکوه به قدری است که این سختی‌ها برایتان جذابیت هم دارد.

شکل صخره‌های تنگه چاهکوه

تصویری که ما هم اکنون از این تنگه داریم حاصل تغییرات فرسایشی در میلیون‌ها سال گذشته میباشد. در برخی مواقع بر روی دیواره‌ها، خط فرسایشی به وضوح دیده میشود که جلوه خاصی به را به این تنگه داده است. شکاف و سوراخ‌های بسیاری نیز در این تنگه دیده میشود که دلیل وجود آن نیز آمادگی برای فرسایش و انحلال بوده است.

از گشت و گذار میان این صخره‌ها که بگذریم، چاه کوه را میتوان سوژه‌ای بسیار مناسب و عالی برای عکاسی دانست (این را گفتیم تا اگر دوربین حرفه‌ای دارید قطعا در سفر به چاهکوه همراه خود داشته باشید). چنانچه در تاریکی وارد این تنگه شدید، با زیبایی دوچندانی روبرو خواهید شد. از این منظر که نزدیک بودن دیواره‌ها به هم باعث شده تا ستاره‌ها را محدودتر تماشا کنید که همین صحنه‌ای بس زیبا و دلنشین است.

تنگه چاه کوه

مسیر دسترسی به چاهکوه قشم

برای دسترسی به تنگه چاهکوه در ابتدا باید خود را به قشم و ژئو پارک قشم برسانید. میتوانید از مسیر هوایی وارد قشم شوید یا ابتدا به استان هرمزگان، سپس بندرعباس و از راه دریایی وارد قشم شوید. سپس به سمت میدان درگهان حرکت کرده و در جاده غربی ۲۰ کیلومتر بپیمایید و سمت روستای چاهو شرقی بروید. اینجاست که بسیار به مقصد نزدیک شده‌اید و با پیمودن ۲ کیلومتر دیگر تنگه را خواهید دید.

ژئوپارک قشم

تنگه چاهکوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search