سفارت اسلوونی پس از چهار سال مجددا در ایران بازگشایی شد

‏مدیرکل اتاق بازرگانی اسلوونی از امضای سه قرارداد با شرکت های ایرانی همزمان با سفر رییس جمهوری این کشور به تهران (دوم آذرماه) خبر داد اما در این زمینه توضیح بیشتری نداد.

به گزارش ایرنا، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، «سامو هریبار میلیچ» در دیدار با نایب رییس اتاق ایران یادآوری کرد سفر هیات بلند پایه مقام های سیاسی و اقتصادی به همراه رییس جمهور اسلوونی در روزهای دوم و سوم آذر انجام می شود و فردا (سه شنبه) در حضور رییس جمهوری این کشور قراردادهای همکاری با شرکت های ایرانی به امضا رسد.

وی اضافه کرد: برخی شرکت های اسلوونیایی که از گذشته با ایران همکاری می کردند دو روز پیش به تهران آمدند تا با همکاران خود دیدار و مذاکره کنند.

مدیرکل اتاق بازرگانی اسلوونی دلیل سطح پایین مناسبات اقتصادی با ایران را فقدان روابط بانکی دانست و افزود: همراه با هیات اقتصادی و سیاسی اسلوونی، نمایندگان سه بانک معتبر این کشور پیشنهادهای همکاری را در مذاکره با مقام های بانک مرکزی و چند بانک خصوصی ارایه می کنند.

میلیچ گفت: چند شرکت اسلوونیایی که در یک سال گذشته دفتر نمایندگی خود را در تهران دایر کرده اند، افزون بر نقش فعال در برقراری ارتباط میان اسلوونی با ایران، ایجاد پیوند میان بخش های اقتصادی را بر عهده دارند.

این مقام اسلوونی تاکید کرد نقش جمهوری اسلامی در آینده اقتصاد منطقه مهم است و اضافه کرد: هر دو کشور می توانند به عنوان دروازه ای برای ورود به بازار بزرگ خاورمیانه و اروپا محسوب شوند و بازگشایی سفارت این کشور در تهران نیز فرصت سفر بیشتر ایرانیان و ارتباط بخش های اقتصادی را فراهم می آورد.

امروز ( چهارشنبه ) سفارت اسلوونی در تهران بازگشایی می شود ، نایب رییس اتاق ایران نیز در این دیدار گفت: در سال های گذشته سه هیات از اسلوونی به ایران سفر کردند و حضور رییس جمهوری این کشور به همراه هیات ۵۰ نفره از فعالان اقتصادی در اتاق ایران را نشاندهنده اشتیاق برای توسعه مناسبات اقتصادی است.

به گفته پدرام سلطانی، زمینه های مختلفی برای همکاری بین بخش های اقتصادی دو کشور وجود دارد و بسیاری از فرصت های سرمایه گذاری ایران که در ۱۰ سال گذشته باقی مانده است، بستر توسعه مناسبات را فراهم می سازد.

سلطانی اضافه کرد: بسیاری از سازمان های بین المللی تایید کرده اند ایران از شرایط مساعد سرمایه گذاری و کار بهره مند است و سرمایه گذاری در ایران نرخ بالای برگشت سرمایه را به همراه خواهد داشت.

وی تغییر نگاه دولت و پررنگ تر شدن نقش بخش خصوصی در آینده اقتصاد ایران را یادآور شد و گفت: بسیاری از فعالیت های اقتصادی به بخش خصوصی واگذار شده است و اتاق ایران به عنوان پارلمان بخش خصوصی کشور آمادگی دارد نقش پل ارتباطی بین ایران و اسلوونی را ایفا کند و برای افزایش حجم مناسبات اقتصادی گام بردارد.

سلطانی افزود: چهارشنبه سفارت اسلوونی در تهران بازگشایی می شود که یکی از عوامل مهم برای ارتباط بیشتر بخش های اقتصادی و تسهیل سفر فعالان اقتصادی به دو کشور محسوب می شود و اتاق ایران آماده همکاری با بخش اقتصادی سفارت برای برگزاری همایش ها و سمینارهای معرفی فرصت های همکاری مشترک است.

سلطانی استفاده از تجربیات اسلوونی در زمینه خدمات گردشگری را یکی از مهمترین زمینه های همکاری بین دو کشور دانست و گفت: زیرساخت های همکاری بین دو کشور در زمینه گردشگری موجود است و با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و تاریخی ایران، ارتباط تشکل ها و تبادل هیات های تخصصی، می تواند فرصت استفاده از تجربیات اسلوونی و کار مشترک را فراهم آورد.

دو طرف در این دیدار بر همکاری تخصصی و کارشناسی اتاق های ایران و اسلوونی برای هدفمنسازی سرمایه گذاری و فعالیت مشترک بین دو کشور تاکید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search