کشتی صفوی

کشتی صفوی

کشتی‌ها در دریا منظره بسیار زیبا را پدید میآورند که یکی از آن‌ها کشتی صفوی است که حرکتی ندارد و عمرش ۴۰۰ سال تخمین زده میشود و بنا به اسناد ساخت این کشتی به دوره پادشاهی صفویه باز میگردد و از آن به عنوان کشتی باربری استفاده میکردند. کشتی‌های غرق شده در نزدیکی بنادر ایران همواره از موضوعات مهم و پرطرفدار باستان شناسی زیر آب هستند که هنوز به طور جدی به آن پرداخته نشده است. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر کشتی ۴۰۰ ساله صفوی بپردازیم.

کشتی صفوی

باستان شناسان بر این عقیده‌اند که خروج کشتی صفوی از آب کار درستی نیست و معتقدند که فرو رفتن بخش عظیمی از این کشتی مکشوفه مازندران به زیر ماسه‌ها، موقعیت بسیار خوبی را برای حفاظت از کشتی به وجود آورده است. کشف این کشتی به سال ۱۳۸۲ برمیگردد که در آن سال در استان مازندران و در محوطه ساحلی دانشکاه علم و صنعت بهشهر کشتی صفوی سر از آب بیرون آورد. پس از آن به سرعت کارشناسان سازمان میراث فرهنگی استان مازندران در محل حاضر شدند و عملیات باستان شناسی و مطالعه نجات کشتی را آغاز نمودند.

مطالعه بیشتر بر روی این کشتی ۴۰۰ ساله اطلاعاتی همچون نوع کاربری و قدمت احتمالی آن را فاش کرد. همچنین این موضوع ثابت کرد که در زمان‌های گذشته استادان و طراحان بسیار ماهری در سواحل مازندران زندگی میکردند که توانسته‌اند کشتی صفوی را به بهترین شکل ممکن بسازند. در حال حاضر نیز به دلیل فرو رفتن بخش اعظمی از این کشتی در لابه لای ماسه‌ها، ترجیح باستان شناسان بر این است که آن را به بیرون منتقل نکنند.

کشتی صفوی

کشتی صفوی

کشتی صفوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search