روستای ظفرقند

روستای ظفرقند

اگر به مناطق مرکزی ایران سفر کنید و در جاده ابریشم قرار بگیرید، درست زمانی که ۲۴ کیلومتر از شهرستان اردستان دور شدید و ۷۵ کیلومتر مانده که به شهرستان نایین برسید، روستای ظفرقند را خواهید دید. این روستا در دهستان کچو قرار گرفته است که با استناد به سرشماری مرکز ایران در سال ۱۳۸۵ جمعتی معادل ۲۲۹ نفر دارد که در ۹۵ خانوار قرار گرفته‌اند. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی و بررسی بیشتر این روستا بپردازیم.

روستای ظفرقند

این روستا از جنوب با روستاهای بخش برزاوند همسایه است و همچنین شهر اصفهان نیز در حدود ۸۵ کیلومتر با روستای ظفرقند فاصله دارد. این روستا به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم و ارتباط با روستاها و شهرهای زیاد اطراف، موقعیت جغرافیایی منطقه، کوهستانی بوده و واقع شدن در حاشیه کویر، مکانی بسیار مناسب برای اتراق کاروان‌ها بوده است.

توقف کاروان‌ها در روستای ظفرقند باعث شده بود تا به منظور تامین آذوقه و رفع نیاز آن‌ها، کشت و زراعت، صنعت نجاری، آهنگری، نساجی و… رونق خوبی داشته باشد و در پی آن تبادل اطلاعات و ارتقای مباحث فرهنگی و اجتماعی را در پی داشت. از سویی دیگر چون کالا پایا پای معامله میشد، مرکز خوبی برای تهیه مایحتاج دیگر روستاییان و مناطق اطراف بوده و همین امر شرایط اقتصادی این روستا را به نسبت روستاهای اطراف بالا برده بود.

Search