بدون نظر
۱۵ مهر, ۱۳۹۶

ویزای کانادا

کانادا کشوری است که برای گردشگران و بازدیدکنندگان خود دیدنی‌های بسیاری از آبشارهای کوهستانی گرفته تا مناظر جزیره‌ای دارد. کانادا در گذشته مستعمره کشور فرانسه و بریتانیا بود و این کشور از اقیانوس اطلس تا سواحل اقیانوس آرام امتداد دارد. این کشور از سرخپوستان ساحل شمالی بریتیش کلمبیا گرفته تا کاوشگران فرانسوی استان کبک دارای یک میراث غنی است. در سال‌های اخیر شاهد افزایش میزان درخواست ویزای کانادا برای ایرانیان بودیم که نشان دهنده آن است که خیلی‌ها تمایل دارند تا از این کشور دیدن کنند.

چگونه ویزای کانادا بگیریم؟ این سوالی است که امروزه بسیار در میان گردشگران و سفردوستان پرسیده میشود! آیا واقعا اخذ ویزای کانادا آنقدر سخت است که برخی‌ها قبل از ارسال درخواست به سفارت کانادا قید آن را می‌زنند؟ روند کار دفاتری که قول ویزای تضمینی کانادا را می‌دهند به چه شکل است؟ مدارک لازم برای ویزای کانادا چیست؟ جطور میشه ویزای دانشجویی کانادا همسر را دریافت کرد؟ مدت زمان صدور ویزای دانشجویی کانادا چقدر است؟ این‌ها سوالاتی است که بسیار از ما پرسیده شده و قصد داریم تا در این مطلب به دقت آن‌ها را بررسی نماییم. پس با آسان بگرد همراه باشید.

به دنبال راهنمای چه نوع ویزای کانادا هستید؟ انتخاب کنید!

ویزای مطالعاتی
ویزای کاری کانادا
ویزای توریستی کانادا
ویزای دانشجویی

زبان ملی و رسمی کانادا دو زبان انگلیسی و فرانسه می‌باشد به همین دلیل اگر به کانادا سفر کنید به نوعی مانند این است که از هر دو کشور بازدید کرده‌اید. در واقع کانادا برای مسافرانی که به طبیعت و شهرهای جهان وطنی علاقمند هستند جاذبه‌ای فوق العاده محسوب میشود و از دیدن جای جای این کشور اصلا خسته و کسل نخواهید شد.

برای مردم جهان پارک ملی گراس مورن (Gros Morne National Park) در نیوفاندلند از نظر زمین شناسی اهمیت بسیار زیادی دارد، به دلیل وجود صخره‌های باستانی در این پارک درک اینکه اقیانوس‌ها و قاره‌ها چگونه به وجود آمده‌اند را برای مردم آسان می‌کند. این پارک زیبا که در امتداد خلیج سنت لارنس واقع شده است دارای مناطقی پست و محیط آلپاین از کوه‌های لانگ رینج است به نوعی بهشتی برای عاشقان طبیعت است.

پارک ملی گراس مورن

در میان طرفداران حیات وحش نیز این پارک محبوبیت زیادی دارد زیرا همه چیز را از نهنگ غول پیکر گرفته تا پرندگان کوچک آواز خوان در این پارک مشاهده خواهید کرد. در اینجا آهو، گوزن شمالی و خرس سیاه بسیار و به وفور دیده می‌شود. در طول فصل تابستان که آنچنان زیاد هم طول نمی‌کشد بیشترین بازدیدکنندگان به این منطقه می‌آیند.

ویزای کانادا

کانادا نیز به دلیل شرایط اقتصادی و اجتماعی که دارد جزو کشورهایی به حساب میآید که در زمره مقاصد مهاجران و گردشگران قرار دارد. البته از سوی دولت این کشور مقررات بسیار محکمی برای ورود شهروندان خارجی به این کشور وضع شده است زیرا سفر و مهاجرات به کانادا متقاضیان بسیار زیادی دارد، کافی است تا کمی درباره ویزای کاری کانادا ۲۰۱۸ یا قوانین اخذ ویزای کار کانادا ۲۰۱۸ در اینترنت جستجو نمایید.

توجه داشته باشید که به دلیل نبود سفارت کانادا در ایران و تعطیلی آن، تمامی فعالیت‌های این سفارت به حالت تعلیق درآمده است. بدین منظور شهروندان ایرانی می‎توانند برای دریافت ویزای کانادا می‌توانند از طریق یک نماینده قانونی و یا خود شخص به سفارت کانادا در کشورهای اطراف ایران مانند سفارت کانادا در شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه رفته و به انجام مراحل قانونی برای دریافت ویزای کانادا بپردازند.

البته باید توجه داشته باشید که برای مراجعه حضوری به سفارت‌خانه‌های کانادا در کشورهای همسایه زمان و هزینه زیادی را تلف خواهید کرد پس می‌توانید از طریق ثبت نام آنلاین اقدام نمایید و ویزا خود را دریافت کنید که به نظر سریع‌ترین و کم هزینه ترین و البته معقول‌ترین راهی است که در حال حاضر وجود دارد.

انواع ویزای کانادا

 • ویزای توریستی کانادا
 • ویزای دانشجویی کانادا
 • ویزای مطالعاتی کانادا
 • ویزای کاری کانادا
 • ویزای سرمایه گذاری کانادا
 • سوپر ویزا

راهنمای کامل اخذ ویزای دانشجویی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

حدودا یکصد هزار نفر دانشجوی بین‌المللی سالانه برای تحصیلات عالی و کسب مدارک معتبر پس از دوره دبیرستان، از تمامی نقاط دنیا برای تحصیل در کانادا به این کشور پهناور سفر می‌کنند. کانادا با وجود سیاست‌های مهاجرتی سخاوتمندانه‌ای که دارد به دانشجویان بین‌المللی این اجازه را میدهد تا همسر خود و همچنین فرزندانی که کوچکتر از سن قانونی هستند را برای تحصیل و یا کار در کانادا با خود به همراه بیاورند. البته پیشنهاد می‌شود قبل از آنکه درخواست ویزای تحصیلی کانادا را برای سفارت ارسال نمایید با یک مشاور صحبت کنید.

در این کشور نظام تحصیلی دانشگاهی بطوری است که دانش آموزان باید تا قبل از ورود به دانشگاه حدود ۱۲ سال تحصیل کنند. البته گفتنی است که برای اخذ دیپلم دبیرستان در استان اونتاریو باید ۱۳ سال تحصیل کنند. دانش آموزان باید در سال سیزدهم نیز شش درس به نام دروس علمی اونتاریو را بخوانند.

افرادی که در سال سوم تحصیل هستند و یا دوره پیش دانشگاهی خود را به پایان رسانده‌اند، می‌توانند دوره‌های زبان انگلیسی خود را تکمیل کرده و پس از آن در یکی از دانشگاه‌های کانادا و یا یکی از کالج‌های آن ثبت نام کنند.

قصد دارید تا در دانشگاه‌های کدام استان کانادا به ادامه تحصیل مشغول شوید؟ باید بدانید که تحصیل در استان نوا اسکوشیا، تحصیل در استان نیوبرانزویک، تحصیل در استان نیوفانلاند و لابرادور، تحصیل در کبک، تحصیل در استان انتاریو، تحصیل در استان مانیتوبا، تحصیل در استان ساسکاچوان، تحصیل در استان آلبرتا و تحصیل در استان بریتیش کلمبیا از گزینه‌های پیش روی شماست.

ویزای دانشجویی کانادا

چنانچه قصد تحصیل در کانادا دارید و این مدت بیش از ۶ ماه به طول خواهد انجامید نیاز به ویزای تحصیلی کانادا دارید که این درخواست پس از اخذ نامه پذیرش یا اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگا‌های کانادا (نامه CAQ برای استان کبک) خواهید داشت.

به طبع تحصیل در کانادا در کلیه مقاطع تحصیلی چه پیش از دیپلم و چه بعد از آن حق مسلم توابع و مقیمان دائم کانادا می‌باشد. اما در این میان بسیاری هستند که علاقه به تحصیل در مدارس و یا دانشگاه‌های این کشور دارند که این امکان برای آنان فراهم است و این علاقه‌مندان میتوانند با اخذ مجوز تحصیلی کانادا (Study Permit) مشغول به تحصیل در این کشور شوند. ضمنا امکان دریافت مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ۲۰۱۸ و ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان نیز وجود خواهد داشت که می‌توانید در این مورد با یک مشاوره مهاجرت کانادا صحبت کنید.

چنانچه خواهان دریافت ویزای دانشجویی کانادا هستید باید در یکی از سه موقعیت زیر برای دریافت این نوع ویزا اقدام کنید:

ویزای تحصیلی کانادا قبل از ورود: این مورد بیشترین تقاضا را در بین دانش آموزان و دانشجویان دارد.

ویزای تحصیلی کانادا در بدو ورود: این امتیاز نیز متاسفانه در حال حاضر برای اتباع ایرانی، افغانی و تاجیک امکان پذیر نمی‌باشد.

ویزای تحصیلی کانادا پس از ورود: این گزینه برای کسانی است که در گذشته ویزای تحصیلی کانادا داشته‌اند و هم اکنون تمایل دارند تا در مقطه دیگری نیز به تحصیلات خود ادامه دهند.

گرچه موارد دیگری نیز در این خصوص وجود دارند که به بارزترین آن‌ها میتوان به کسانی اشاره داشت که برای کار و با ویزای کاری کانادا وارد این کشور شدند و هم اکنون تمایل دارند تا با تبدیل آن به ویزای تحصیلی کانادا مشغول به درس در این کشور شوند.

صدور ویزای تحصیلی کانادا

قبل از آنکه بتوانید با ویزای دانشجویی کانادا وارد این کشور شوید و به ادامه تحصیل بپردازید باید مراحلی را رد کنید که در ادامه به ذکر آن‌ها پرداخته‌ایم. مامور اداره مهاجرت کانادا Officer با توجه به موارد زیر اجازه تحصیل یا کار را به شما اعطا میکند.

 • دارا بودن پذیرش از یک موسسه آموزشی کانادا
 • مدارک کافی دال بر اینکه متقاضی ویزای دانشجویی کانادا امکان پرداخت هزینه‌های تحصیلی، اقامت و رفت و برگشت از کانادا را در اختیار داشته باشد.
 • باید آفیسر را قانع کنید که پس از پایان دوره تحصیلی، کانادا را ترک کنید.

این سه موردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، شروط اصلی برای صدور ویزای تحصیلی کانادا هستند. این نکته را توجه داشته باشید که مامور سفارت یا مامور اداره مهاجرت حدود اختیارات گسترده‌ای در تصمیم‌گیری ویزای کانادا شما دارد، پس باید دقت نمایید که تمامی مدارکتان کامل باشد. در ادامه برخی موارد ذکر شده که میتواند صدور ویزای تحصیلی کانادا شما را سهولت بخشد گرچه رعایت آن‌ها الزامی نیست اما احتمال دریافت ویزا را بسیار تقویت میکند.

ترجیحا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری اقدام کنید (اخذ ویزای تحصیلی کانادا در مقاطع پایین‌تر بسیار مشکل‌تر است).

سعی کنید تا از یک دانشگاه معتبر پذیرش بگیرید و سراغ کالج‌ها نروید.

رشته‌ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید مرتبط با تحصیلات قبلی و یا سوابق کاری شما باشد.

نمره‌های تحصیلی‌تان در مقاطع قبلی خیلی خوب باشد.

سعی کنید مدارکی را ارائه دهید که نشان دهد پس از پایان تحصیلات این کشور را ترک میکنید مانند مسائل خانوادگی، عاطفی، اموال غیرمنقول، شرکت و…)

چنانچه سفارت کانادا و آفیسر از شما مدارک خاصی درخواست کرد، سعی کنید تا با نهایت دقت آن‌ها را تهیه و ضمیمه پرونده خود کنید.

ترجیحا فاصله بین زمان پایان تحصیل‌تان در ایران تا درخواست ویزای تحصیلی کانادا فاصله چندساله نباشد.

برخی‌ها سعی می‌کنند تا با دروغ گفتن یا با مدرک سازی و امثال این‌ها راه خود را برای رسیدن به کانادا هموار کنند که با اینکار نام شما در لیست ممنوع الورودها قرار خواهد گرفت (Inadmissible) و باید برای همیشه با کانادا خداحافظی کنید و نمیتوانید هیچ وقت پا بر خاک این کشور بگذارید.

با کسانی که قبلا برای تحصیل به کانادا سفر کرده‌اند، تا حد امکان مشورت کنید.

رد تقاضای ویزای دانشجویی کانادا

چنانچه پس از گذر از تمامی مراحل بالا تقاضای ویزای شما مورد موافقت سفارت قرار نگرفت حتما نامه سفارت را با دقت مطالعه نمایید تا ببینید که آفیسر دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا را چه می‌داند؟ اگر دلیل ذکر شده معقول بود سعی کنید تا حد امکان درصدد رفع آن برآیید و برای اعتراض به ریجکت ویزا کانادا اقدام نمایید. اگر هم دلیلی ذکر شده تا حدی سخت بود که نمیتوانید آن را حل کنید بهتر است تا از تحصیل در کانادا دل بکنید.

چنانچه سفارت کانادا تصمیمی مشخصی را برای رد درخواست‌تان ذکر نکرده بود یا دلیل غیرمنطقی ارائه داده بود میتوانید با مشورت گرفتن از یک وکیل مهاجرت بهترین راهکار را انتخاب و آن را پی بگیرید چراکه ممکن است این مسئله از طریق دادگاه قابل پیگیری باشد. ضمنا توجه داشته باشید که دادگاه‌های کانادا تنها در صورتی نظر مامور اداره مهاجرت را مردود اعلام میکند که پس از بررسی به این نتیجه برسند که حق شما عملا پایمال شده است.

اقامت در کانادا پس از تحصیل

سوال اینجاست که آیا امکان اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل وجود دارد؟ در بالا به آن اشاره شده که برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید نشان دهید که قصد دارید تا پس از گذراندن دوره تحصیلی خاک این کشور را ترک نمایید و قصد ندارید تا به صورت غیرقانونی در این کشور ماندگار شوید. خوب است بدانید که اقدام قانونی شما برای مهاجرت به کانادا هیچگونه مغایرتی با اخذ ویزای دانشجویی کانادا ندارد و طبق ماده ۲۲ قانون مهاجرت کانادا که با عنوان Dual Intent از آن یاد میشود، گفته شده که تقاضای مهاجرت دائم کانادا نمیتواند مانعی برای دریافت سایر ویزاهای این کشور باشد.

به عبارت دیگر اگر حتی قبل از تقاضای ویزای تحصیلی پرونده مهاجرتی هم باز کرده باشید، مامور سفارت نمی تواند صرفا به واسطه تقاضای مهاجرت شما، از صدور ویزای تحصیلی خودداری کند. به نظر میرسد که بهترین کار این است که هر دوی این موضوعات را جداگانه در نظر یگیرید و به موازات یکدیگر پیش ببرید و به دنبال تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا نباشید.

مدارک موردنیاز برای ویزای تحصیلی کانادا

در ادامه قصد داریم تا به بررسی کلی مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا بپردازیم:

 • پذیرش از دانشگاه های کانادا (به جز همسر فرد دارای استادی پرمیت یا ورک پرمیت)
 • نامه CAQ که تنها برای متقاضیان استان کبک مورد نیاز است.
 • ارائه برنامه تحصیلی (Study Plan)
 • اسکن صفحات پاسپورت جدید از ۵ صفحه اول و صفحاتی که در آن‌ها مهر خورده است.
 • اسکن صفحات پاسپورت قدیم از ۵ صفحه اول و صفحاتی که در آن‌ها مهر خورده است.
 • اسکن شناسنامه به همراه ترجمه رسمی (اگر متاهل هستید باید اسکن شناسنامه همراهان را نیز ارائه دهید).
 • یک قطعه عکس ۴.۵×۳.۵
 • نامه تمکن مالی
 • اسنادی نشان دهنده دارایی شما
 • نامه‌های سابقه کاری و بیمه
 • کامل نمودن فرم‌های درخواست ویزا
 • پرداخت تمامی هزینه‌های مربوط به ویزای دانشجویی کانادا
CAQ برای متقاضیان استان کبک متقاضیان اصلی متقاضیان همراه انگشت نگاری
۱۱۰ دلار ۱۵۰ دلار ۱۵۵ دلار ۸۵ دلار

تمامی هزینه‌های اعلام شده توسط اداره مهاجرت کانادا دریافت میگردد و غیرقابل عودت هستند.

ویزای تحصیلی برای خانواده

خوشبختانه دریافت ویزای همراه برای تحصیل در کانادا امکان‌پذیر است. این بدان معنی است که همسر و فرزندان متقاضی میتوانند تا زمانی که وی در کانادا مشغول تحصیل است همراهی کنند. این نوع ویزا از طریق پروسه‌ها زیر قابل انجام است.

ویزای همراه دانشجویی کانادا – توریستی (Temporary Resident Visa)

این نوع ویزا برای کسانی مناسب است که تمایل دارند تا حداکثر ۶ ماه در کنار متقاضی اصلی ویزای دانشجویی کانادا باشند و امکان درخواست همزمان با متقاضی اصلی نیز وجود دارد و به این ویزا TRV گفته میشود. لازم بذکر است که اگر یکی از والدین دارای ویزای تحصیلی کانادا یا کاری باشد، فرزندان آن برای دریافت ویزای تحصیلی نیازی به ارائه قبولی از مدارس نداشته و میتوانند بدون آن درخواست ویزا دهند.

در آخر این مقاله به بررسی و تعرفه انواع ویزای کانادا خواهیم پرداخت اما گفتنی است که هزینه ویزای توریستی کانادا ۱۰۰ دلار و هزینه انگشت نگاری سفارت کانادا نیز ۸۵ دلار میباشد. گفتنی است که اگر تمایل به افزایش مدت زمان ویزای توریستی کانادا را دارید علاوه بر مبالغ ذکر شده باید ۱۰۰ دلار را نیز بابت آن به ادامه مهاجرت کانادا پرداخت نمایید.

ویزای همراه دانشجویی کانادا – کاری (Open Work Permit)

چنانچه متقاضی اصلی در یکی از موسسات معتبر به صورت تمام وقت کار کند یا در حین تحصیل در دانشگاه باشد، همسر نیز میتواند برای ویزای کار یا تحصیل اقدام کند که به وی این اجازه داده میشود تا به صورت تمام وقت یا نیمه وقت، بدون دریافت مجوزهای مربوطه در کانادا به تحصیل یا کار مشغول شود.

چنانچه سفرتان از جایی آغاز میشود که برای سفر به کانادا نیازی به TRV ندارید میتوانید در فرودگاه برای اجازه تحصیل یا کار همسرتان اقدام کنید که متاسفانه این امکان همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد برای اتباع ایرانی وجود ندارد. اما میتوان پیش از سفر به این کشور و همزمان با دریافت ویزای دانشجویی کانادا برای متقاضی اصلی، اقدامات خود را نیز انجام دهید.

در آخر این مقاله به بررسی و تعرفه انواع ویزای کانادا خواهیم پرداخت اما گفتنی است که هزینه ویزای همراه کانادا ۱۵۵ دلار و هزینه انگشت نگاری سفارت کانادا برای هر همراه نیز ۸۵ دلار میباشد. گفتنی است که اگر تمایل به افزایش مدت زمان ویزای همراه کانادا را دارید علاوه بر مبالغ ذکر شده باید ۱۵۰ دلار را نیز بابت آن به ادامه مهاجرت کانادا پرداخت نمایید.

مجوز کار آزاد کانادا

افرادی که مجوز Open Work Permit یا همان مجوز کار آزاد را داشته باشند این امکان را دارند تا در کانادا برای هر کافرمایی کار کنند و دیگر به پیشنهاد کار یا همان LMO نیازی نخواهند داشت. مجوز کاری معمولا دارای میزان اعتبار زبانی برابر با اجازه تحصیلی است. با این وجود، امکان دارد که مجوز کار آزاد مواردی استثنا در انجام مشاغل خاصی که به حفظ سلامت عمومی نیاز دارند داشته باشد، مگر اینکه فرد متقاضی معاینات پزشکی مهاجرت را انجام دهد. از این رو علاوه بر دانشجو، همسر و یا شریک او نیز فرصت ارزشمند کار را بدست می‌آورند و همچنین برای تامین مالی خانواده خود نیز دچار مشکل نمی‌شوند و در این زمینه موفق‌تر خواهند بود.

فرزندان کوچک

کانادا فرزندانی را به عنوان فرزند کوچک به حساب میآورد که هنوز به سن قانونی نرسیده باشند. در استان‌های مختلف کانادا سن قانونی تفاوت دارد. سن قانونی در استان‌های آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، کبک و ساسکاچوان ۱۸ سالگی است اما سن قانونی در بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، سرزمین‌های شمال غربی، نوا اسکوتیا، نوناووت و یوکان ۱۹ سالگی محسوب می‌شود.

فرزندان کوچکی که در گذشته در کانادا به همراه حداقل یکی از والدین خود که مجاز به کار یا تحصیل در دانشگاه‌های کانادا بوده اند زندگی می‌کردند برای حضور در مدرسه و تحصیل در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و یا متوسطه نیازی به اجازه تحصیل ندارند. اما با این وجود زمانیکه فرزند در استان محل سکونت خود به سن قانونی برسد، برای ادامه تحصیل در کانادا باید اجازه مطالعاتی بگیرد.

در خصوص فرزندان باید فردی به عنوان کاستودین در کشور خود و در کانادا معرفی شود. کاستودین که مسئولیت محصل را به عهده خواهد گرفت باید بالای ۱۹ سال سن داشته باشد.

راهنمای اقدام برای ویزای همراه کانادا

یک دانشجوی بین المللی کانادا میتواند از دو روش وابستگان نزدیک خود را به کشور کانادا بیاورد. برای دانشجو و افرادی که تحت تکفل او هستند یکی از روش‌های ممکن این است که تقاضای ویزای خود را بصورت همزمان ارائه کنند. روش دیگر نیز این است که دانشجو باید تا زمانی که ویزای تحصیلی دریافت کند منتظر بماند و برای وابستگانی که همراهش هستند در آن زمان درخواست ارئه کند.

باید زمانی که درخواست پذیرش تحصیلی دانشجو آمده است اطلاعات مربوط به تمام اعضای خانواده که قصد دارند همراه دانشجو به کانادا بیایند فراهم و آماده باشد. دانشجو و اعضای خانواده او برای اینکه تاییدیه پذیرش را دریافت نمایند باید ثابت کنند که برای تامین مخارج خود در کانادا بودجه کافی را دارند. علاوه بر این، امکان دارد که از متقاضیان درخواست شود تا معاینات پزشکی انجام دهند و به پلیس گواهی ترخیص کالا نیز ارائه دهند.

یک ویزای اقامت موقت TVR نیز بسته به کشوری که متقاضی تابعیت آن را دارد، علاوه بر هر نوع مجوز شغلی و یا تحصیلی نیاز خواهد شد. اگر شریک زندگی یا همسر متقاضی قصد دارد در کشور کانادا کار کند، برای دریافت مجوز Open Work Permit یا همان مجوز کار آزاد میتواند قبل از اینکه وارد کشور شود، یا به محض اینکه به کانادا وارد شد (این امکان برای اتباع ایرانی وجود ندارد) و یا بعد از ورود اقدامات لازم را انجام دهد.

در بیشتر موارد، فرزندانی که به کانادا میآیند و سن آنها زیر سن قانونی است به عنوان توریست سابقه‌ای خواهند داشت، حتی اگر در کانادا در حال تحصیل باشند. این کار به این دلیل است که این فرزندان می‌توانند بدون اینکه به مجوز تحصیلی در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و یا متوسطه نیاز داشته باشند در این مقاطع تحصیل کنند.

ویزای تحصیل مدرسه برای فرزندان در کانادا

اگر آفیسر ویزای کانادا اطمینان حاصل کند که برای تحصیل فرزند شما در کانادا پیش بینی‌های لازم انجام شده و همه چیز از قبل برای این موضوع برنامه ریزی شده است برای ایشان ویزای تحصیلی صادر خواهد کرد. اگر بر اساس شواهد و مدارک آفیسر این نتیجه را بگیرد که برای تحصیل فرزندان در کانادا مقدمات لازم تدارک دیده نشده است ویزای تحصیل در مدرسه فرزندان را صادر نخواهد کرد.

همینطور برای اینکه فرزندان در مدارس کانادا تحصیل کنند و ویزای تحصیلی مدرسه در کانادا را دریافت کنند باید از نظر پزشکی فرزند شما سالم باشد و والدین هم از نظر مالی توان این را داشته باشند که فرزند خود را پشتبانی کنند. اگر فرزند شما قصد دارد در استان کبک تحصیل کند باید نامه CAQ را دریافت کند. فرزندانی که درخواست استادی پرمیت از خارج از کانادا می‌کنند اگر یکی از پدر یا مادر متقاضی دارای ویزای کار یا ویزای اقامت دائم یا ویزای تحصیل و یا پاسپورت کانادایی باشد، زمانیکه فرزندان آنها در کانادا باشند بدون داشتن استادی پریمت نیز می‌توانند تحصیل کنند. برای فرزندانی که در خاک کانادا هستند داشتن نامه پذیرش نیز الزامی نیست.

فرزندانی که در مرز درخواست استادی پرمیت میکنند

فرزندان نامه معرفی را باید از قبل از درخواست به ویزا آفیس داده باشند و با درخواستشان موافقت شده باشد. حتی در صورتیکه این نامه را نداشته باشند به دلیل اینکه مرز جز خاک کانادا به حساب می‌آید در صورتیکه که آفیسر در فرد مشکل خاص دیگری نبیند و تشخص دهد که او شرایط دیگر را دارد برای فرزند ویزا ویزیت صادر خواهد کرد و او می‌تواند به خاک کانادا وارد شود.

فرزندانی که درخواست استادی پرمیت در داخل کانادا میدهند

فرزندانی که در خاک کانادا می‌باشند برای تحصیل خود به استادی پریمت نیازی ندارند. به همین دلیل برای تمدید استادی پریمت می‎‌توانند درخواست دهند و یا اینکه برای تمدید ویزای ویزیت خود اقدام کنند. البته آفیسر باید اطمینان پیدا کند که برای تحصیل آنها مقدمات لازم فراهم شده است و سلامت فرزند از نظر پزشکی هیچگونه مشکلی ندارد.

طول مدت ویزای تحصیلی مدرسه برای فرزندان

چنانچه پدر یا مادری دارای ویزای کار یا تحصیل باشند به طور معمول مدت زمان ویزای فرزند آن‌ها تا آخر مهلت پاسپورت یا به مدت ویزای تحصیل پدر و مادر است. گفتنی است که چنانچه پدر و مادر دارای ویزای تحصیل یا کار نباشند معمولا ویزای تحصیلی فرزندان در مدرسه یک ساله صادر میشود که هر سال قابل تمدید است.

جمع بندی ویزای تحصیلی کانادا

کشور کانادا به این دلیل به حفظ انسجام خانواده تعهد دارد این فرصت را به دانشجویان بین‌المللی و اعضای خانواده آن‌ها داده تا برای تجربه زندگی در کانادا به همراه یکدیگر فرصتی داشته باشند. اگر از اینکه این مدت چند ماه و یا چند سال ممکن است طول بکشد صرف نظر کنیم، دانشجویان بین‌المللی در کنار اینکه به رویای تحصیل خود در کانادا دست پیدا می‌کنند، از بابت زندگی در کنار خانواده و عزیزان خود نیز خاطرشان راحت است.

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد برخی از برجسته‌ترین دانشگاه‌ها و کالج‌های دنیا در کانادا قرار دارند. اگر از سرمایه گذاری پولی در اقتصاد کانادا که در حین تحصیل در این کشور انجام می‌شود بگذریم، خیلی از دانشجویان بین‌المللی پس از پایان تحصیل خود به زندگی خود در کانادا ادامه میدهند و وارد جامعه کانادا و اعضای ارزشمند نیروی کاری این کشور می‌شوند.

اینکه دولت کانادا قوانین سخاوتمندانه‌ای وضع کرده طبیعی می‌باشد و دلیل آن این است که به دانشجویان این اجازه را بدهد تا در کنار خانواده‌های خود باشند و احساس خوشایندی در خانه جدید خود داشته باشند.

راهنمای کامل اخذ ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا

کشور کانادا دارای مناظر طبیعی فوق‌العاده زیبا و دیدنی و شهرهای پیشرفته و مدرن است که مردم آن بسیار مهربان هستند. جنگل‌های بارانی ونکوور، سواحل شرقی و کوهستان‌های کلگری و همچنین کوهستان‌های پر از برف و یخ یوکان همگی جاذبه‌های طبیعی این کشور می‌باشند که شما را وادار میکند که ویزای کانادا را گرفته و به این کشور سفر کنید.

این کشور زیبا به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی و گردشگری زیبا و متنوع برای گردشگران با همه سلیقه‌ها مقصد مناسبی است. به معنای واقعی میتوان این کشور را بهشتی برای افرادی که عاشق طبیعت هستند دانست. در ادامه قصد داریم تا به شما کمک کنیم تا برای سفر به این کشور زیبا و دیدنی برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهید که اول از همه اخذ ویزای کانادا است.

یکی از روش‌های رایج و متداول برای بازدید و سفر از کشورهای مختلف در بازه‌های زمانی کوتاه مدت، روادید گردشگری یا همان ویزای توریستی است. شرایط اقتصادی و اجتماعی باعث شده که کانادا در زمره مقاصد گردشگران و مهاجران تبدیل شود. البته به دلیل اینکه برای سفر به این کشور تقاضا بسیار بالا است، برای ورود شهروندان خارجی به این کشور از سوی دولت مقررات بسیار سخت و محکمی وضع شده است ولی در صورتیکه با این مراحل، شرایط و مدارک مورد نیاز آشنایی لازم را داشته باشید می‌توانید ویزای کانادا را دریافت کنید.

نکته قابل توجه این است که به دلیل اینکه سفارت کانادا در ایران در حال حاضر تعطیل است و تمامی فعالیت‌های این سفارت به حالت تعلیق درآمده است، شهروندان ایرانی می‎توانند برای دریافت ویزای کانادا از طریق یک نماینده قانونی و یا خود شخص به سفارت کانادا در کشورهای اطراف مانند سفارت کانادا در شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه رفته و به انجام مراحل قانونی دریافت ویزا بپردازند.

سفارت کانادا چه کسانی را گردشگر میدانند؟

کسی که بطور قانونی از کشور کانادا دیدن می‌کند و تابعیت این کشور را ندارد به عنوان گردشگر شناخته میشود. کشور کانادا هر سال بیش از ۳۵ میلیون بازدید کننده دارد که این افراد به وسیله ویزاهای غیر اقامتی به این کشور سفر می‌کنند و وارد خاک کانادا می‌شوند. همه افراد به جز افرادی که اقامت کشور کانادا را دارند و همچنین شهروندان کانادا، برای سفر به این کشور به مجوز ورود به کانادا نیاز دارند.

اگر کشوری که در آن زندگی می‌کنید جزو کشورهایی نیست که به ویزا نیاز ندارند، برای بازدید و سفر به کانادا و ورود موقت و یا کار در این کشور به ویزای موقت کانادا نیاز دارید. ویزای موقت Temporary Resident Visa یا همان TRV نام دارد. TRV نوعی مدرک است که برای افرادی که تقاضای بازدید و یا سفر به کانادا را دارند صادر می‌شود و شخص آفیسر مهاجرت به کانادا را متقاعد می‌کند که برای دریافت ویزای کانادا شرایط لازم را دارد.

معمولا ویزای توریستی کانادا به صورت ویزای تک ورود Single Entry یا ویزای پنج ساله که به ویزای مولتی پل کانادا Multiple Entry معروف است صادر می‌شود.  معمولا برای متقاضیان ایرانی ویزای توریستی یا بصورت سینگل اینتری صادر می‌شود که به مدت درخواست متقاضی بستگی دارد و یا بصورت مولتی پل اینتری صادر می‌شود که این نوع ویزا به مدت پنج سال و یا تا پایان مهلت پاسپورت است. لازم بذکر است که دریافت ویزای توریستی کانادا با دعوت نامه نیز آسان‌تر خواهد بود.

بر اساس قانون کلی توریست کانادا حداکثر به مدت ۶ ماه می‌تواند بدون اینکه از کانادا خارج شود در این کشور اقامت کند. افرادی که ویزای توریستی کانادا را دارند باید به این نکته توجه کنند که اگر ویزای کانادا از نوع گردشگری دارند به این معنا نیست که می‌توانند به این کشور وارد شوند، بلکه هنگامی که به خاک کانادا وارد می‌شوند آفیسر باید تشخیص دهد که فرد به طور موقت در کشور کانادا خواهد ماند و متقاضی بازدید از کانادا پس از ویزای کوتاه مدت قصد ندارد در کانادا بماند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی کانادا

 • اصل پاسپورت جدید و قدیمی (در صورت وجود)
 • ترجمه رسمی شناسنامه تمامی متقاضیان ویزای کانادا
 • اگر زن و شوهر با هم برای ویزای کانادا اقدام می‌کنند، ارائه سند ازدواج
 • تکمیل فرم درخواست ویزای کانادا (Application form)
 • تکمیل فرم اطلاعات خانوادگی (Family Information)
 • یک قطعه عکس ۴.۵×۳.۵ رنگی با پس زمینه سفید
 • ترجمه مدارک ملکی در صورت وجود
 • ترجمه کلیه مدارک شغلی
 • ارائه گردش حساب سه ماه آخر که نشان دهنده مبلغ درآمد ماهیانه باشد.
 • نامه تمکن مالی Bank Statement که به زبان انگلیسی و توسط امور بین‌الملل بانک مهر شده باشد.
 • دعوتنامه به همراه کارت شناسایی و مدارک مالی دعوت کننده (در صورت وجود)
 • اگر دعوتنامه دارید، مدارک اثبات کننده رابطه خویشاوندی دعوت شونده یا دعوت کننده
 • رزرو قطعی بلیط رفت و برگشت هواپیما

در صورتی که فرزندان زیر ۱۸ سال بدون همراهی والدین قصد سفر دارند، باید رضایت نامه کتبی والدین را نیز به همراه سایر مدارک خواسته شده به سفارت ارائه دهند و ضمنا باید مشخص گردد که وظیفه سرپرستی وی در طول مدتی که در کانادا است به عهده کیست، در غیر اینصورت شانسی برای دریافت ویزای کانادا نخواهد داشت. توجه داشته باشید که اگر فرزند زیر ۱۸ سال به همراه یکی از والدین سفر میکند باید رضایت‌نامه والد دیگر را نیز داشته باشد.

نکات پیرامون اخذ ویزای توریستی کانادا

 • شهروندان ایرانی که متقاضی ویزای توریستی کانادا هستند، نیازی به انجام آزمایشات پزشکی ندارند گرچه در برخی موارد خاص و آن هم اگر در طول یک سال گذشته به کشورهای خاصی سفر کرده باشید، این امکان وجود دارد که از شما درخواست انجام آزمایشات پزشکی به عمل آید.
 • در برخی موارد ممکن است تا مشکلات پزشکی و سوء پیشینه منجر به عدم دریافت ویزای کانادا شود.
 • متقاضی ویزای کانادا باید این ادعا را ثابت کند که در طول مدت حضور در این کشور میتواند از پس هزینه‌های جاری برآید.
 • شهروندان ایرانی برای اخذ ویزای توریستی کانادا باید در محل سفارت انگشت نگاری شوند. از آنجایی که سفارت کانادا در تهران تعطیل است باید به کشورهای دیگر مانند ترکیه یا امارات مراجعه نمایید.

افرادی که قصد دارند برای دیدار با اقوام و نزدیکان، بازدید از جاذبه‌های کانادا، شرکت در دوره‌های کوتاه مدت تحصیلی و یا شرکت در کنگره‌ها و همایش‌ها به این کشور وارد شوند، باید درخواست خود را به عنوان ویزیتور کوتاه مدت ارائه دهند. باید توجه کنید که برای انتخاب تعداد دفعات ورود به کشور کانادا در اپلیکیشن فرم‌های جدید وجود ندارد، این موضوع نشان دهنده آن است که تمام درخواست‌هایی که به سفارت ارجاع داده می‌شوند به یک شکل هستند و تصمیم گیری نهایی برای اینکه ویزا چه مدت زمانی اعتبار داشته باشد و یک یا چند بار ورود بودن آن بر عهده سفارت می‌باشد.

به دلیل اینکه در بیشتر موارد تاریخ انقضای پاسپورت و تاریخ خاتمه ویزا در یک زمان هستند، بهتر است که در صورتیکه گذرنامه شما اعتبار زیادی ندارد، آن را تعویض کنید. اگر ویزای کانادا چند بار ورود Multiple باشد اعتبار کل آن برای مدت زمانی که از آن استفاده می‌کنید به شما اجازه سفرهای مکرر را میدهد. باید توجه کنید که متقاضی در ویزای عادی در هر بار ورود نمی‌تواند در کانادا بیشتر از شش ماه اقامت داشته باشد مگر اینکه دارای سوپر ویزا باشد که در این صورت شخص می‌تواند در هر سفر خود به مدت دو سال در کشور کانادا اقامت کند.

مدت زمان و هزینه صدور ویزای توریستی کانادا

مدت حداقل ۱۳۳ روزه برای صدور ویزای کانادا برای ایرانیان از طرف سفارت اعلام شده که با توجه به تجربه مسافران این زمان کمتر خواهد بود و حتی تا ۳۰ روز نیز کاهش یافته است. اما به طور کلی صدور ویزای کانادا به نسبت شلوغی درخواست‌های ویزای کانادا متغیر می‌باشد. جدول قیمت ویزای توریستی کانادا را در زیر مشاهده می‌کنید:

 نوع ویزای کانادا هزینه به دلار
ویزای چندبار ورود (Multiple Entry) ۱۰۰
ویزای یکبار ورود (Single Entry)  ۱۰۰
حداکثر هزینه صدور ویزا برای یک خانواده ۵۰۰
تمدید ویزا در کانادا ۱۰۰
صدور مجوز کار در کانادا ۱۵۵
حداکثر هزینه صدور ویزای برای کار گروهی سه نفر یا بیشتر ۴۶۵
ویزای تحصیلی ۱۵۰
مجوز اقامت موقت ۱۰۰
هزینه عکس و انگشت نگاری ۸۵
هزینه انگشت نگاری کل خانواده ۱۰۰

راهنمای کامل اخذ ویزای کاری کانادا

ویزای کاری

در اکثر موارد متقاضی ویزای کاری کانادا قبل از سفر به این کشور باید مراحل را طی کند. ناگفته نماند که اخذ ویزای کاری کانادا به سه صورت “اقدام در خارج از کانادا”، “اقدام در بدو ورود” و “اقدام از داخل کانادا” امکان پذیر است که قصد داریم هریک را به صورت کامل بررسی نماییم.

لازم بذکر است که در برخی موارد امکان تبدیل ویزای مولتی کانادا به ویزای کار نیز وجود خواهد داشت.

دریافت ویزای کاری در خارج از کانادا

چنانچه متقاضی درخواست ویزای کاری کانادا هستید و قصد دارید تا مراحل را در خارج از خاک این کشور انجام دهید لازم است تا مدارک زیر را در اختیار داشته باشید.

 • پیشنهاد کار از کارفرمای کانادایی
 • تکمیل درخواست که باید به تایید اداره منابع انسانی و توسعه مهارت‌های کانادا (HRSDC) که با استناد به آن کارفرما بتواند کارگر یا کارمند خارجی را استخدام کند. لازم بذکر است که این تاییده Positive Labour Market Opinion نامیده میشود.
 • سعی کنید تا افسر ویزای را قانع کنید که قبل از پایان کار و انقضای اعتبار مجوز این کشور را ترک خواهید کرد.
 • مدارکی ارائه دهید که ثابت کند مبلغ کافی برای مدت زمان اقامت و امرار معاش خود و خانواده‌تان دارید.
 • ارائه مدارک عدم سوء پیشینه
 • ثابت کنید که خطری برای امنیت کشور کانادا نخواهید داشت.
 • انجام آزمایشات پزشکی برای اثبات سلامت کامل

دریافت ویزای کاری در داخل کانادا

اگر تمایل دارید تا در خاک کانادا برای ویزای کاری اقدام کنید باید شما یا همسرتان مجوز کار یا تحصیل داشته باشید، برای کار مشخصی ویزای کاری دریافت کرده باشید و بخواهید آن را با شغل دیگری تغییر دهید و یا مجوز اقامت موقت TRP با اعتبار ۶ ماه یا بیشتر داشته باشید.

چنانچه متقاضی درخواست ویزای کاری کانادا هستید و قصد دارید تا مراحل را در داخل خاک این کشور انجام دهید لازم است تا مدارک زیر را در اختیار داشته باشید.

 • پیشنهاد کار از کارفرمای کانادایی
 • تکمیل درخواست که باید به تایید اداره منابع انسانی و توسعه مهارت‌های کانادا (HRSDC) که با استناد به آن کارفرما بتواند کارگر یا کارمند خارجی را استخدام کند. لازم بذکر است که این تاییده Positive Labour Market Opinion نامیده میشود. در بیشتر مواقع این کار به عهده کارفرما می‌باشد.
 • سعی کنید تا افسر ویزای را قانع کنید که قبل از پایان کار و انقضای اعتبار مجوز این کشور را ترک خواهید کرد.
 • مدارکی ارائه دهید که ثابت کند مبلغ کافی برای مدت زمان اقامت و امرار معاش خود و خانواده‌تان دارید.
 • ارائه مدارک عدم سوء پیشینه
 • ثابت کنید که خطری برای امنیت کشور کانادا نخواهید داشت.
 • انجام آزمایشات پزشکی برای اثبات سلامت کامل

دریافت ویزای کاری در بدو ورود کانادا

در حال حاضر اتباع ایرانی قادر نیستند تا در بدو ورود به کانادا درخواست ویزای کاری نمایند.

دسته‌ها خاص ویزای کاری کانادا

برخی مشاغل در کانادا هستند که شرایط خاص به خود را دارند و ممکن است نیازی به ویزای کاری نداشته یا اینکه مجوز آن‌ها به سرعت صادر شود. در برخی موارد نیز کشور مبدا نیز میتواند تاثیرگذار باشد.

پرستارهای سرخانه

پرستارهای سرخانه به افرادی گفته میشود که برای مراقبت از کودکان، افراد پیر و معلول و در محل زندگی آن‌ها، بدون نیاز به سرپرست واجد شرایط استخدام میشوند. ضمنا پرستارهای سرخانه باید در محل زندگی آن شخص که به نوعی محل کار محسوب میشوند زندگی کنند.

مراحل کار پرستارهای سرخانه باید از طرف هم کارفرما و هم کارمند انجام شود.

ضمنا ارائه مدارک زیر الزامی است:

ارائه تاییدیه از طرف اداره منابع انسانی LMO از یک کارفرمای کانادایی

امضا یک توافقنامه بین شما و کارفرمای آینده

دارا بودن دیپلم دبیرستان یا معادل آن

حداقل ۶ ماه آموزش یا حداقل ۱ سال کار تمام وقت با حقوق به عنوان پرستار یا در یک رشته مرتبط در سه سال گذشته

آشنایی با زبان فرانسه یا انگلیسی

یک مجوز کار قبل از ورود به کشور کانادا

مدیران و تجار

مدیران و تجار چنانچه تحت قراردادهای تجارت آزاد به کانادا سفر میکنند میتوانند با ارائه مدارک زیر ویزای کاری دریافت نمایند.

توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)

موافقتنامه عمومی تجارت خدمات (GATS)

سایر تواقنامه‌های تجارت آزاد

کسانی که تحت توافق‌نامه‌های بالا هستند میتوانند در جهت رساندن سرمایه و تجارت خود به راحتی و بسیار سریع‌تر وارد کانادا شوند. همچنین مدیران و تجار نیز ممکن است حتی نیازی به تایید اداره منابع انسانی و توسعه مهارت‌های کانادا (HRSDC) نداشته باشند.

لیست مشاغل کانادا برای سال 2017

لیست مشاغل مورد نیاز کانادا ۲۰۱۸

برای اینکه بتوانید ویزای کاری کانادا را راحت‌تر دریافت کنید باید از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد کار داشته باشید. در ادامه به بررسی تمامی مشاغل مورد نیاز کشور کانادا پرداخته‌ایم که شما علاوه با آن‌ها علاوه بر آنکه میتوانید ویزای کاری را دریافت نمایید، این امکان نیز وجود دارد که اقدام به مهاجرت به کانادا کنید. اداره مهاجرت کانادا برای سهولت در شناسایی مشاغل آن‌ها را به صورت کد تبدیل کرده است که به آن NOC یا National Occipational Classification گفته میشود.

مشاغل سطح ۰ به مشاغلی مانند مدیریت رستوران، مدیریت معدن و… گفته میشود.

مشاغل سطح A به مشاغل حرفه‌ای مانند پزشکی و معماری اطلاق میشود که به مدارک دانشگاهی نیاز دارند.

مشاغل سطح B به مشاغل تکنیکی و تخصصی مانند سرآشپزی، لوله کشی، برق کاری و… گفته میشود که عموما به مدرک دیپلم آن رشته یا دوره کارآموزی نیاز دارند.

مشاغل سطح C به مشاغلی مانند راننده ماشین‌های سنگین، قصاب و… گفته میشود که نیاز به مدارک دانشگاهی و یا آموزش مخصوص دارند.

مشاغل سطح D مانند کارگران حوزه نفتی، میوه چینی، کارگران نظافتی و… هستند که بسیار پر زحمت هستند و نیاز به آموزش‌های لازم دارند.

NOC Title Skill level or type
۱۱ Legislators ۰
۱۲ Senior government managers and officials ۰
۱۳ Senior managers – financial, communications and other business services ۰
۱۴ Senior managers – health, education, social and community services and membership organizations ۰
۱۵ Senior managers – trade, broadcasting and other services, n.e.c. ۰
۱۶ Senior managers – construction, transportation, production and utilities ۰
۱۱۱ Financial managers ۰
۱۱۲ Human resources managers ۰
۱۱۳ Purchasing managers ۰
۱۱۴ Other administrative services managers ۰
۱۲۱ Insurance, real estate and financial brokerage managers ۰
۱۲۲ Banking, credit and other investment managers ۰
۱۲۴ Advertising, marketing and public relations managers ۰
۱۲۵ Other business services managers ۰
۱۳۱ Telecommunication carriers managers ۰
۱۳۲ Postal and courier services managers ۰
۲۱۱ Engineering managers ۰
۲۱۲ Architecture and science managers ۰
۲۱۳ Computer and information systems managers ۰
۳۱۱ Managers in health care ۰
۴۱۱ Government managers – health and social policy development and program administration ۰
۴۱۲ Government managers – economic analysis, policy development and program administration ۰
۴۱۳ Government managers – education policy development and program administration ۰
۴۱۴ Other managers in public administration ۰
۴۲۱ Administrators – post-secondary education and vocational training ۰
۴۲۲ School principals and administrators of elementary and secondary education ۰
۴۲۳ Managers in social, community and correctional services ۰
۴۳۱ Commissioned police officers ۰
۴۳۲ Fire chiefs and senior firefighting officers ۰
۴۳۳ Commissioned officers of the Canadian Forces ۰
۵۱۱ Library, archive, museum and art gallery managers ۰
۵۱۲ Managers – publishing, motion pictures, broadcasting and performing arts ۰
۵۱۳ Recreation, sports and fitness program and service directors ۰
۶۰۱ Corporate sales managers ۰
۶۲۱ Retail and wholesale trade managers ۰
۶۳۱ Restaurant and food service managers ۰
۶۳۲ Accommodation service managers ۰
۶۵۱ Managers in customer and personal services, n.e.c. ۰
۷۱۱ Construction managers ۰
۷۱۲ Home building and renovation managers ۰
۷۱۴ Facility operation and maintenance managers ۰
۷۳۱ Managers in transportation ۰
۸۱۱ Managers in natural resources production and fishing ۰
۸۲۱ Managers in agriculture ۰
۸۲۲ Managers in horticulture ۰
۸۲۳ Managers in aquaculture ۰
۹۱۱ Manufacturing managers ۰
۹۱۲ Utilities managers ۰
۱۱۱۱ Financial auditors and accountants A
۱۱۱۲ Financial and investment analysts A
۱۱۱۳ Securities agents, investment dealers and brokers A
۱۱۱۴ Other financial officers A
۱۱۲۱ Human resources professionals A
۱۱۲۲ Professional occupations in business management consulting A
۱۱۲۳ Professional occupations in advertising, marketing and public relations A
۱۲۱۱ Supervisors, general office and administrative support workers B
۱۲۱۲ Supervisors, finance and insurance office workers B
۱۲۱۳ Supervisors, library, correspondence and related information workers B
۱۲۱۴ Supervisors, mail and message distribution occupations B
۱۲۱۵ Supervisors, supply chain, tracking and scheduling co-ordination occupations B
۱۲۲۱ Administrative officers B
۱۲۲۲ Executive assistants B
۱۲۲۳ Human resources and recruitment officers B
۱۲۲۴ Property administrators B
۱۲۲۵ Purchasing agents and officers B
۱۲۲۶ Conference and event planners B
۱۲۲۷ Court officers and justices of the peace B
۱۲۲۸ Employment insurance, immigration, border services and revenue officers B
۱۲۴۱ Administrative assistants B
۱۲۴۲ Legal administrative assistants B
۱۲۴۳ Medical administrative assistants B
۱۲۵۱ Court reporters, medical transcriptionists and related occupations B
۱۲۵۲ Health information management occupations B
۱۲۵۳ Records management technicians B
۱۲۵۴ Statistical officers and related research support occupations B
۱۳۱۱ Accounting technicians and bookkeepers B
۱۳۱۲ Insurance adjusters and claims examiners B
۱۳۱۳ Insurance underwriters B
۱۳۱۴ Assessors, valuators and appraisers B
۱۳۱۵ Customs, ship and other brokers B
۱۴۱۱ General office support workers C
۱۴۱۴ Receptionists C
۱۴۱۵ Personnel clerks C
۱۴۱۶ Court clerks C
۱۴۲۲ Data entry clerks C
۱۴۲۳ Desktop publishing operators and related occupations C
۱۴۳۱ Accounting and related clerks C
۱۴۳۲ Payroll clerks C
۱۴۳۴ Banking, insurance and other financial clerks C
۱۴۳۵ Collectors C
۱۴۵۱ Library assistants and clerks C
۱۴۵۲ Correspondence, publication and regulatory clerks C
۱۴۵۴ Survey interviewers and statistical clerks C
۱۵۱۱ Mail, postal and related workers C
۱۵۱۲ Letter carriers C
۱۵۱۳ Couriers, messengers and door-to-door distributors C
۱۵۲۱ Shippers and receivers C
۱۵۲۲ Storekeepers and partspersons C
۱۵۲۳ Production logistics co-ordinators C
۱۵۲۴ Purchasing and inventory control workers C
NOC Title Skill level or type
۱۵۲۵ Dispatchers C
۱۵۲۶ Transportation route and crew schedulers C
۲۱۱۱ Physicists and astronomers A
۲۱۱۲ Chemists A
۲۱۱۳ Geoscientists and oceanographers A
۲۱۱۴ Meteorologists and climatologists A
۲۱۱۵ Other professional occupations in physical sciences A
۲۱۲۱ Biologists and related scientists A
۲۱۲۲ Forestry professionals A
۲۱۲۳ Agricultural representatives, consultants and specialists A
۲۱۳۱ Civil engineers A
۲۱۳۲ Mechanical engineers A
۲۱۳۳ Electrical and electronics engineers A
۲۱۳۴ Chemical engineers A
۲۱۴۱ Industrial and manufacturing engineers A
۲۱۴۲ Metallurgical and materials engineers A
۲۱۴۳ Mining engineers A
۲۱۴۴ Geological engineers A
۲۱۴۵ Petroleum engineers A
۲۱۴۶ Aerospace engineers A
۲۱۴۷ Computer engineers (except software engineers and designers) A
۲۱۴۸ Other professional engineers, n.e.c. A
۲۱۵۱ Architects A
۲۱۵۲ Landscape architects A
۲۱۵۳ Urban and land use planners A
۲۱۵۴ Land surveyors A
۲۱۶۱ Mathematicians, statisticians and actuaries A
۲۱۷۱ Information systems analysts and consultants A
۲۱۷۲ Database analysts and data administrators A
۲۱۷۳ Software engineers and designers A
۲۱۷۴ Computer programmers and interactive media developers A
۲۱۷۵ Web designers and developers A
۲۲۱۱ Chemical technologists and technicians B
۲۲۱۲ Geological and mineral technologists and technicians B
۲۲۲۱ Biological technologists and technicians B
۲۲۲۲ Agricultural and fish products inspectors B
۲۲۲۳ Forestry technologists and technicians B
۲۲۲۴ Conservation and fishery officers B
۲۲۲۵ Landscape and horticulture technicians and specialists B
۲۲۳۱ Civil engineering technologists and technicians B
۲۲۳۲ Mechanical engineering technologists and technicians B
۲۲۳۳ Industrial engineering and manufacturing technologists and technicians B
۲۲۳۴ Construction estimators B
۲۲۴۱ Electrical and electronics engineering technologists and technicians B
۲۲۴۲ Electronic service technicians (household and business equipment) B
۲۲۴۳ Industrial instrument technicians and mechanics B
۲۲۴۴ Aircraft instrument, electrical and avionics mechanics, technicians and inspectors B
۲۲۵۱ Architectural technologists and technicians B
۲۲۵۲ Industrial designers B
۲۲۵۳ Drafting technologists and technicians B
۲۲۵۴ Land survey technologists and technicians B
۲۲۵۵ Technical occupations in geomatics and meteorology B
۲۲۶۱ Non-destructive testers and inspection technicians B
۲۲۶۲ Engineering inspectors and regulatory officers B
۲۲۶۳ Inspectors in public and environmental health and occupational health and safety B
۲۲۶۴ Construction inspectors B
۲۲۷۱ Air pilots, flight engineers and flying instructors B
۲۲۷۲ Air traffic controllers and related occupations B
۲۲۷۳ Deck officers, water transport B
۲۲۷۴ Engineer officers, water transport B
۲۲۷۵ Railway traffic controllers and marine traffic regulators B
۲۲۸۱ Computer network technicians B
۲۲۸۲ User support technicians B
۲۲۸۳ Information systems testing technicians B
۳۰۱۱ Nursing co-ordinators and supervisors A
۳۰۱۲ Registered nurses and registered psychiatric nurses A
۳۱۱۱ Specialist physicians A
۳۱۱۲ General practitioners and family physicians A
۳۱۱۳ Dentists A
۳۱۱۴ Veterinarians A
۳۱۲۱ Optometrists A
۳۱۲۲ Chiropractors A
۳۱۲۴ Allied primary health practitioners A
۳۱۲۵ Other professional occupations in health diagnosing and treating A
۳۱۳۱ Pharmacists A
۳۱۳۲ Dietitians and nutritionists A
۳۱۴۱ Audiologists and speech-language pathologists A
۳۱۴۲ Physiotherapists A
۳۱۴۳ Occupational therapists A
۳۱۴۴ Other professional occupations in therapy and assessment A
۳۲۱۱ Medical laboratory technologists B
۳۲۱۲ Medical laboratory technicians and pathologists’ assistants B
۳۲۱۳ Animal health technologists and veterinary technicians B
۳۲۱۴ Respiratory therapists, clinical perfusionists and cardiopulmonary technologists B
۳۲۱۵ Medical radiation technologists B
۳۲۱۶ Medical sonographers B
۳۲۱۷ Cardiology technologists and electrophysiological diagnostic technologists, n.e.c. B
۳۲۱۹ Other medical technologists and technicians (except dental health) B
۳۲۲۱ Denturists B
۳۲۲۲ Dental hygienists and dental therapists B
۳۲۲۳ Dental technologists, technicians and laboratory assistants B
۳۲۳۱ Opticians B
۳۲۳۲ Practitioners of natural healing B
۳۲۳۳ Licensed practical nurses B
۳۲۳۴ Paramedical occupations B
۳۲۳۶ Massage therapists B
۳۲۳۷ Other technical occupations in therapy and assessment B
۳۴۱۱ Dental assistants C
۳۴۱۳ Nurse aides, orderlies and patient service associates C
۳۴۱۴ Other assisting occupations in support of health services C
NOC Title Skill level or type
۴۰۱۱ University professors and lecturers A
۴۰۱۲ Post-secondary teaching and research assistants A
۴۰۲۱ College and other vocational instructors A
۴۰۳۱ Secondary school teachers A
۴۰۳۲ Elementary school and kindergarten teachers A
۴۰۳۳ Educational counsellors A
۴۱۱۱ Judges A
۴۱۱۲ Lawyers and Quebec notaries A
۴۱۵۱ Psychologists A
۴۱۵۲ Social workers A
۴۱۵۳ Family, marriage and other related counsellors A
۴۱۵۴ Professional occupations in religion A
۴۱۵۵ Probation and parole officers and related occupations A
۴۱۵۶ Employment counsellors A
۴۱۶۱ Natural and applied science policy researchers, consultants and program officers A
۴۱۶۲ Economists and economic policy researchers and analysts A
۴۱۶۳ Business development officers and marketing researchers and consultants A
۴۱۶۴ Social policy researchers, consultants and program officers A
۴۱۶۵ Health policy researchers, consultants and program officers A
۴۱۶۶ Education policy researchers, consultants and program officers A
۴۱۶۷ Recreation, sports and fitness policy researchers, consultants and program officers A
۴۱۶۸ Program officers unique to government A
۴۱۶۹ Other professional occupations in social science, n.e.c. A
۴۲۱۱ Paralegal and related occupations B
۴۲۱۲ Social and community service workers B
۴۲۱۴ Early childhood educators and assistants B
۴۲۱۵ Instructors of persons with disabilities B
۴۲۱۶ Other instructors B
۴۲۱۷ Other religious occupations B
۴۳۱۱ Police officers (except commissioned) B
۴۳۱۲ Firefighters B
۴۳۱۳ Non-commissioned ranks of the Canadian Forces B
۴۴۱۱ Home child care providers C
۴۴۱۲ Home support workers, housekeepers and related occupations C
۴۴۱۳ Elementary and secondary school teacher assistants C
۴۴۲۱ Sheriffs and bailiffs C
۴۴۲۲ Correctional service officers C
۴۴۲۳ By-law enforcement and other regulatory officers, n.e.c. C
۵۱۱۱ Librarians A
۵۱۱۲ Conservators and curators A
۵۱۱۳ Archivists A
۵۱۲۱ Authors and writers A
۵۱۲۲ Editors A
۵۱۲۳ Journalists A
۵۱۲۵ Translators, terminologists and interpreters A
۵۱۳۱ Producers, directors, choreographers and related occupations A
۵۱۳۲ Conductors, composers and arrangers A
۵۱۳۳ Musicians and singers A
۵۱۳۴ Dancers A
۵۱۳۵ Actors and comedians A
۵۱۳۶ Painters, sculptors and other visual artists A
۵۲۱۱ Library and public archive technicians B
۵۲۱۲ Technical occupations related to museums and art galleries B
۵۲۲۱ Photographers B
۵۲۲۲ Film and video camera operators B
۵۲۲۳ Graphic arts technicians B
۵۲۲۴ Broadcast technicians B
۵۲۲۵ Audio and video recording technicians B
۵۲۲۶ Other technical and co-ordinating occupations in motion pictures, broadcasting and the performing arts B
۵۲۲۷ Support occupations in motion pictures, broadcasting, photography and the performing arts B
۵۲۳۱ Announcers and other broadcasters B
۵۲۳۲ Other performers, n.e.c. B
۵۲۴۱ Graphic designers and illustrators B
۵۲۴۲ Interior designers and interior decorators B
۵۲۴۳ Theatre, fashion, exhibit and other creative designers B
۵۲۴۴ Artisans and craftspersons B
۵۲۴۵ Patternmakers – textile, leather and fur products B
۵۲۵۱ Athletes B
۵۲۵۲ Coaches B
۵۲۵۳ Sports officials and referees B
۵۲۵۴ Program leaders and instructors in recreation, sport and fitness B
۶۲۱۱ Retail sales supervisors B
۶۲۲۱ Technical sales specialists – wholesale trade B
۶۲۲۲ Retail and wholesale buyers B
۶۲۳۱ Insurance agents and brokers B
۶۲۳۲ Real estate agents and salespersons B
۶۲۳۵ Financial sales representatives B
۶۳۱۱ Food service supervisors B
۶۳۱۲ Executive housekeepers B
۶۳۱۳ Accommodation, travel, tourism and related services supervisors B
۶۳۱۴ Customer and information services supervisors B
۶۳۱۵ Cleaning supervisors B
۶۳۱۶ Other services supervisors B
۶۳۲۱ Chefs B
۶۳۲۲ Cooks B
۶۳۳۱ Butchers, meat cutters and fishmongers – retail and wholesale B
۶۳۳۲ Bakers B
۶۳۴۱ Hairstylists and barbers B
۶۳۴۲ Tailors, dressmakers, furriers and milliners B
۶۳۴۳ Shoe repairers and shoemakers B
۶۳۴۴ Jewellers, jewellery and watch repairers and related occupations B
۶۳۴۵ Upholsterers B
۶۳۴۶ Funeral directors and embalmers B
۶۴۱۱ Sales and account representatives – wholesale trade (non-technical) C
۶۴۲۱ Retail salespersons C
۶۵۱۱ Maîtres d’hôtel and hosts/hostesses C
۶۵۱۲ Bartenders C
۶۵۱۳ Food and beverage servers C
۶۵۲۱ Travel counsellors C
۶۵۲۲ Pursers and flight attendants C
NOC Title Skill level or type
۶۵۲۳ Airline ticket and service agents C
۶۵۲۴ Ground and water transport ticket agents, cargo service representatives and related clerks C
۶۵۲۵ Hotel front desk clerks C
۶۵۳۱ Tour and travel guides C
۶۵۳۲ Outdoor sport and recreational guides C
۶۵۳۳ Casino occupations C
۶۵۴۱ Security guards and related security service occupations C
۶۵۵۱ Customer services representatives – financial institutions C
۶۵۵۲ Other customer and information services representatives C
۶۵۶۱ Image, social and other personal consultants C
۶۵۶۲ Estheticians, electrologists and related occupations C
۶۵۶۳ Pet groomers and animal care workers C
۶۵۶۴ Other personal service occupations C
۶۶۱۱ Cashiers D
۶۶۲۱ Service station attendants D
۶۶۲۲ Store shelf stockers, clerks and order fillers D
۶۶۲۳ Other sales related occupations D
۶۷۱۱ Food counter attendants, kitchen helpers and related support occupations D
۶۷۲۱ Support occupations in accommodation, travel and facilities set-up services D
۶۷۲۲ Operators and attendants in amusement, recreation and sport D
۶۷۳۱ Light duty cleaners D
۶۷۳۲ Specialized cleaners D
۶۷۳۳ Janitors, caretakers and building superintendents D
۶۷۴۱ Dry cleaning, laundry and related occupations D
۶۷۴۲ Other service support occupations, n.e.c. D
۷۲۰۱ Contractors and supervisors, machining, metal forming, shaping and erecting trades and related occupations B
۷۲۰۲ Contractors and supervisors, electrical trades and telecommunications occupations B
۷۲۰۳ Contractors and supervisors, pipefitting trades B
۷۲۰۴ Contractors and supervisors, carpentry trades B
۷۲۰۵ Contractors and supervisors, other construction trades, installers, repairers and servicers B
۷۲۳۱ Machinists and machining and tooling inspectors B
۷۲۳۲ Tool and die makers B
۷۲۳۳ Sheet metal workers B
۷۲۳۴ Boilermakers B
۷۲۳۵ Structural metal and platework fabricators and fitters B
۷۲۳۶ Ironworkers B
۷۲۳۷ Welders and related machine operators B
۷۲۴۱ Electricians (except industrial and power system) B
۷۲۴۲ Industrial electricians B
۷۲۴۳ Power system electricians B
۷۲۴۴ Electrical power line and cable workers B
۷۲۴۵ Telecommunications line and cable workers B
۷۲۴۶ Telecommunications installation and repair workers B
۷۲۴۷ Cable television service and maintenance technicians B
۷۲۵۱ Plumbers B
۷۲۵۲ Steamfitters, pipefitters and sprinkler system installers B
۷۲۵۳ Gas fitters B
۷۲۷۱ Carpenters B
۷۲۷۲ Cabinetmakers B
۷۲۸۱ Bricklayers B
۷۲۸۲ Concrete finishers B
۷۲۸۳ Tilesetters B
۷۲۸۴ Plasterers, drywall installers and finishers and lathers B
۷۲۹۱ Roofers and shinglers B
۷۲۹۲ Glaziers B
۷۲۹۳ Insulators B
۷۲۹۴ Painters and decorators (except interior decorators) B
۷۲۹۵ Floor covering installers B
۷۳۰۱ Contractors and supervisors, mechanic trades B
۷۳۰۲ Contractors and supervisors, heavy equipment operator crews B
۷۳۰۳ Supervisors, printing and related occupations B
۷۳۰۴ Supervisors, railway transport operations B
۷۳۰۵ Supervisors, motor transport and other ground transit operators B
۷۳۱۱ Construction millwrights and industrial mechanics B
۷۳۱۲ Heavy-duty equipment mechanics B
۷۳۱۳ Refrigeration and air conditioning mechanics B
۷۳۱۴ Railway carmen/women B
۷۳۱۵ Aircraft mechanics and aircraft inspectors B
۷۳۱۶ Machine fitters B
۷۳۱۸ Elevator constructors and mechanics B
۷۳۲۱ Automotive service technicians, truck and bus mechanics and mechanical repairers B
۷۳۲۲ Motor vehicle body repairers B
۷۳۳۱ Oil and solid fuel heating mechanics B
۷۳۳۲ Appliance servicers and repairers B
۷۳۳۳ Electrical mechanics B
۷۳۳۴ Motorcycle, all-terrain vehicle and other related mechanics B
۷۳۳۵ Other small engine and small equipment repairers B
۷۳۶۱ Railway and yard locomotive engineers B
۷۳۶۲ Railway conductors and brakemen/women B
۷۳۷۱ Crane operators B
۷۳۷۲ Drillers and blasters – surface mining, quarrying and construction B
۷۳۷۳ Water well drillers B
۷۳۸۱ Printing press operators B
۷۳۸۴ Other trades and related occupations, n.e.c. B
۷۴۴۱ Residential and commercial installers and servicers C
۷۴۴۲ Waterworks and gas maintenance workers C
۷۴۴۴ Pest controllers and fumigators C
۷۴۴۵ Other repairers and servicers C
۷۴۵۱ Longshore workers C
۷۴۵۲ Material handlers C
۷۵۱۱ Transport truck drivers C
۷۵۱۲ Bus drivers, subway operators and other transit operators C
۷۵۱۳ Taxi and limousine drivers and chauffeurs C
۷۵۱۴ Delivery and courier service drivers C
۷۵۲۱ Heavy equipment operators (except crane) C
۷۵۲۲ Public works maintenance equipment operators and related workers C
۷۵۳۱ Railway yard and track maintenance workers C
۷۵۳۲ Water transport deck and engine room crew C
۷۵۳۳ Boat and cable ferry operators and related occupations C
۷۵۳۴ Air transport ramp attendants C
NOC Title Skill level or type
۷۵۳۵ Other automotive mechanical installers and servicers C
۷۶۱۱ Construction trades helpers and labourers D
۷۶۱۲ Other trades helpers and labourers D
۷۶۲۱ Public works and maintenance labourers D
۷۶۲۲ Railway and motor transport labourers D
۸۲۱۱ Supervisors, logging and forestry B
۸۲۲۱ Supervisors, mining and quarrying B
۸۲۲۲ Contractors and supervisors, oil and gas drilling and services B
۸۲۳۱ Underground production and development miners B
۸۲۳۲ Oil and gas well drillers, servicers, testers and related workers B
۸۲۴۱ Logging machinery operators B
۸۲۵۲ Agricultural service contractors, farm supervisors and specialized livestock workers B
۸۲۵۵ Contractors and supervisors, landscaping, grounds maintenance and horticulture services B
۸۲۶۱ Fishing masters and officers B
۸۲۶۲ Fishermen/women B
۸۴۱۱ Underground mine service and support workers C
۸۴۱۲ Oil and gas well drilling and related workers and services operators C
۸۴۲۱ Chain saw and skidder operators C
۸۴۲۲ Silviculture and forestry workers C
۸۴۳۱ General farm workers C
۸۴۳۲ Nursery and greenhouse workers C
۸۴۴۱ Fishing vessel deckhands C
۸۴۴۲ Trappers and hunters C
۸۶۱۱ Harvesting labourers D
۸۶۱۲ Landscaping and grounds maintenance labourers D
۸۶۱۳ Aquaculture and marine harvest labourers D
۸۶۱۴ Mine labourers D
۸۶۱۵ Oil and gas drilling, servicing and related labourers D
۸۶۱۶ Logging and forestry labourers D
۹۲۱۱ Supervisors, mineral and metal processing B
۹۲۱۲ Supervisors, petroleum, gas and chemical processing and utilities B
۹۲۱۳ Supervisors, food, beverage and associated products processing B
۹۲۱۴ Supervisors, plastic and rubber products manufacturing B
۹۲۱۵ Supervisors, forest products processing B
۹۲۱۷ Supervisors, textile, fabric, fur and leather products processing and manufacturing B
۹۲۲۱ Supervisors, motor vehicle assembling B
۹۲۲۲ Supervisors, electronics manufacturing B
۹۲۲۳ Supervisors, electrical products manufacturing B
۹۲۲۴ Supervisors, furniture and fixtures manufacturing B
۹۲۲۶ Supervisors, other mechanical and metal products manufacturing B
۹۲۲۷ Supervisors, other products manufacturing and assembly B
۹۲۳۱ Central control and process operators, mineral and metal processing B
۹۲۳۲ Petroleum, gas and chemical process operators B
۹۲۳۵ Pulping, papermaking and coating control operators B
۹۲۴۱ Power engineers and power systems operators B
۹۲۴۳ Water and waste treatment plant operators B
۹۴۱۱ Machine operators, mineral and metal processing C
۹۴۱۲ Foundry workers C
۹۴۱۳ Glass forming and finishing machine operators and glass cutters C
۹۴۱۴ Concrete, clay and stone forming operators C
۹۴۱۵ Inspectors and testers, mineral and metal processing C
۹۴۱۶ Metalworking and forging machine operators C
۹۴۱۷ Machining tool operators C
۹۴۱۸ Other metal products machine operators C
۹۴۲۱ Chemical plant machine operators C
۹۴۲۲ Plastics processing machine operators C
۹۴۲۳ Rubber processing machine operators and related workers C
۹۴۳۱ Sawmill machine operators C
۹۴۳۲ Pulp mill machine operators C
۹۴۳۳ Papermaking and finishing machine operators C
۹۴۳۴ Other wood processing machine operators C
۹۴۳۵ Paper converting machine operators C
۹۴۳۶ Lumber graders and other wood processing inspectors and graders C
۹۴۳۷ Woodworking machine operators C
۹۴۴۱ Textile fibre and yarn, hide and pelt processing machine operators and workers C
۹۴۴۲ Weavers, knitters and other fabric making occupations C
۹۴۴۵ Fabric, fur and leather cutters C
۹۴۴۶ Industrial sewing machine operators C
۹۴۴۷ Inspectors and graders, textile, fabric, fur and leather products manufacturing C
۹۴۶۱ Process control and machine operators, food, beverage and associated products processing C
۹۴۶۲ Industrial butchers and meat cutters, poultry preparers and related workers C
۹۴۶۳ Fish and seafood plant workers C
۹۴۶۵ Testers and graders, food, beverage and associated products processing C
۹۴۷۱ Plateless printing equipment operators C
۹۴۷۲ Camera, platemaking and other prepress occupations C
۹۴۷۳ Binding and finishing machine operators C
۹۴۷۴ Photographic and film processors C
۹۵۲۱ Aircraft assemblers and aircraft assembly inspectors C
۹۵۲۲ Motor vehicle assemblers, inspectors and testers C
۹۵۲۳ Electronics assemblers, fabricators, inspectors and testers C
۹۵۲۴ Assemblers and inspectors, electrical appliance, apparatus and equipment manufacturing C
۹۵۲۵ Assemblers, fabricators and inspectors, industrial electrical motors and transformers C
۹۵۲۶ Mechanical assemblers and inspectors C
۹۵۲۷ Machine operators and inspectors, electrical apparatus manufacturing C
۹۵۳۱ Boat assemblers and inspectors C
۹۵۳۲ Furniture and fixture assemblers and inspectors C
۹۵۳۳ Other wood products assemblers and inspectors C
۹۵۳۴ Furniture finishers and refinishers C
۹۵۳۵ Plastic products assemblers, finishers and inspectors C
۹۵۳۶ Industrial painters, coaters and metal finishing process operators C
۹۵۳۷ Other products assemblers, finishers and inspectors C
۹۶۱۱ Labourers in mineral and metal processing D
۹۶۱۲ Labourers in metal fabrication D
۹۶۱۳ Labourers in chemical products processing and utilities D
۹۶۱۴ Labourers in wood, pulp and paper processing D
۹۶۱۵ Labourers in rubber and plastic products manufacturing D
۹۶۱۶ Labourers in textile processing D
۹۶۱۷ Labourers in food, beverage and associated products processing D
۹۶۱۸ Labourers in fish and seafood processing D
۹۶۱۹ Other labourers in processing, manufacturing and utilities D

راهنمای کامل اخذ ویزای مطالعاتی کانادا

ویزای مطالعاتی کانادا

برای اینکه تبادلات علمی و فرهنگی بین کانادا و دانش پژوهان دیگر کشورها ارتقا یابد، تسهیلاتی را به واجدین شرایط برای ارائه ویزای فرصت مطالعاتی داده می‌شود. افراد متقاضی پس از اینکه از دانشگاه، مراکز هنری و یا موسسات علمی کانادا پذیرش دریافت کردند می‌توانند برای دریافت ویزا اقدام کنند. به دلیل اینکه این ویزا بین ویزاهای کاری و تحصیلی در رده بندی خاصی قرار دارد، انتخاب نوع صحیح ویزا در پروسه اقدام برای ویزای فرصت مطالعاتی اهمیت بسیار زیادی دارد.

بیشتر متقاضیان برای دریافت ویزای مطالعاتی کانادا باید اقدام کنند و برحسب اینکه آیا فرد در طول دوره خود از مرکز آموزشی مقصد و یا از استاد حقوقی دریافت میکند یا خیر، فرم‌های مربوطه را باید تکمیل کرده و به همراه هزینه‌های مرتبط به اداره مهاجرت کانادا را پرداخت کند. با توجه به اینکه مدت زمان دوره و ماهیت علمی یا پژوهشی آن در برخی از موارد، می‌توان برای مهاجرت به کانادا از طریق فرصت مطالعاتی اقدام کرد.

منبع: cic.gc.ca

دیدگاه خود پیرامون این مطلب بیان کنید!
پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را بخوانید