تحصیل در قطر

تحصیل در ثروتمندترین کشور دنیا می‌تواند آینده شغلی بسیار خوبی را برای شما به همراه داشته باشد. به همین دلیل دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا ادامه تحصیل در قطر را انتخاب می‌کنند. نه تنها آینده شغلی مناسب، بلکه کیفیت بالای آموزش و همسو بودن با دانشگاه‌های برتر اروپا و آمریکا از جمله دلایل مهم تحصیل در قطر می‌باشد.

همانطور که گفته شد دانشگاه‌های قطر از کیفیت آموزشی بالایی برخوردارند و باتوجه به شعبات دانشگاه‌های برتر جهان در این کشور، تحصیل به زبان انگلیسی صورت می‌پذیرد، به همین دلیل برای تحصیل در قطر داشتن مدرک زبان انگلیسی و تسلط به آن از جمله شرایط لازم برای ثبت‌نام در این دانشگاه‌ها می‌باشد.

تحصیل در قطر

از طرفی بسیاری برای اخذ اقامت قطر و حق شهروندی، تحصیل در این کشور را انتخاب می‌کنند که در نهایت منجر به اخذ تابعیت قطری خواهد شد. البته اگر هدف شما از تحصیل در قطر اقامت در این کشور می‌باشد، در مقاله‌ای جداگانه به بررسی تمامی روش‌های مهاجرت به قطر پرداخته‌ایم که می‌توانید با مراجعه به “روش‌های مهاجرت قانونی به قطر” آن را مطالعه نمایید.

تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در قطر در مقطع کارشناسی حدود ۳ تا ۴ سال زمان خواهد برد که به عواملی چون پاس کردن واحدهای بیشتر و تحصیل به صورت پاره وقت و تمام وقت بستگی دارد. دانشجویان موظفند که در پایان دوره تحصیلی کارشناسی و ارشد از پایان نامه خود دفاع کنند که ممکن است قسمتی از آن مربوط به دوره کارآموزی شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی حدود ۲ سال زمان خواهد برد که می‌تواند با توجه به پشتکار دانشجو کمتر نیز باشد. از آنجایی که دانشگاه‌های قطر معمولا زیر نظر دانشگاه‌های اروپایی هستند به این معتقدند که کلاس‌های درس باید با کار عملی آمیخته شود تا تاثیر آموزشی بیشتری داشته باشد. پس از پایان این دوره دانشجو موظف است که یک پایان نامه حرفه‌ای به همراه کار عملی ارائه دهد تا بتواند مدارک خود را دریافت و وارد بازار کار شود.

هزینه تحصیل در قطر

تحصیل در مقطع دکتری

برای ادامه تحصیل دکتری در قطر با توجه به رشته تحصیلی باید ۳ تا ۶ سال را مشغول درس خواندن شوید. بیشتر هدف دانشگاه‌های قطر در مقطع دکتری بالا بردن سطح علمی و آموزش تکنیک‌های مربوط به رشته تحصیلی است تا دانشجویان با سطح علمی بالاتری وارد بازار کار شوند.

هزینه تحصیل در قطر

به طور کلی هزینه تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی در قطر بالا می‌باشد. به طور معمول هزینه تحصیل در قطر برای هر ترم ۳۶,۰۰۰ دلار می‌باشد که این رقم حدودی بوده و با توجه به رشته‌های تحصیلی تغییر می‌کند.

هزینه اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی برای هر ماه حدود ۲۵۰ دلار می‌باشد که هزینه‌های صبحانه، ناهار و شام را نیز پوشش می‌دهد. اگر بخواهید یک آپارتمان شخصی در شهر دوحه اجاره کنید باید مبلغی در حدود ۲۰۰۰ دلار را ماهانه پرداخت کنید.

اقامت تحصیلی قطر

بورسیه تحصیلی قطر

کسانی که قصد تحصیل در قطر به صورت رایگان را دارند، در صورتی که به زبان عربی تسلط داشته باشند می‌توانند به دانشگاه تقاضای بورسیه تحصیلی یکساله دهند که در صورت تایید درخواست می‌توانند از خدمات رایگانی همچون هزینه خوابگاه، اینترنت، کتابخانه، شهریه دانشگاه، رفت و آمد، کتاب، استفاده از وسایل نقلیه عمومی و… بهره‌مند شوند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی قطر

  • گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
  • ۶ قطعه عکس سایز ۴×۶
  • آخرین مدرک تحصیلی با ریز نمرات
  • ارائه قباله ازدواج اگر متاهل هستید
  • گواهی سلامت پزشکی
  • مدرک زبان
  • تایید مدارک توسط سفارت قطر در تهران

دانشگاه‌های قطر

قطر و به خصوص شهر دوحه میزبان بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات اروپایی و آمریکایی است و تمامی آن‌ها در “شهر آموزش” قرار گرفته‌اند. از جمله دانشگاه‌های معروف این کشور می‌توان به Weill Cornell، کالج پزشکی George، مدرسه روزنامه‌نگاری و دانشگاه Medill، دانشگاه Carnegie Mellon، دانشگاه Virginia و دانشگاه تگزاس A&M می‌باشند.

دانشگاه های قطر

شهریه برخی دانشگاه‌های قطری

نام دانشگاه تاسیس شهریه
Carnegie Mellon ۲۰۰۴ ۵۳۰۷۶-۷۸۹۰۶ دلار
Weill Cornell Medical College ۲۰۰۱ ۵۰۷۱۲-۵۲۵۰۰ دلار
Northwestern ۲۰۰۸ ۵۲۰۰۴-۶۷۲۹۹ دلار
Academic Bridge Program ۲۰۰۱ ۵۷۴۷۵-۶۹۵۷۵ ریال قطر
Doha Film Institute ۲۰۱۰ ۲۰۰۰-۴۵۰۰ ریال قطر
Qatar University ۱۹۷۳ ۶۰۰۰۰-۱۰۰۰۰۰ ریال قطر
Texas A&M University ۲۰۰۳ ۳۰۲۵۸-۱۰۸۱۵۰ ریال قطر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

❤️ منتظر خبرهای خوب باشید